Jak działa magazyn energii - poznaj jego budowę i sposób działania

Jak działa magazyn energii – poznaj jego budowę i sposób działania

Nieustannie wzrasta zapotrzebowanie na energię. W związku z dbałością o środowisko naturalne konieczne jest, by pochodziła ona ze źródeł o niższej emisji CO2. Największe jednak wyzwanie stanowi fakt, gdzie taką energię przechowywać, a nie, w jaki sposób ją wytwarzać. W związku z tym, że elektrownie wiatrowe, oraz instalacje fotowoltaiczne swoje działanie w dużej mierze opierają o warunki atmosferyczne, istotnym elementem stało się opatentowanie praktycznego i wygodnego sposobu na jej przechowywanie. W odpowiedzi na tę potrzebę powstały magazyny energii. Jak działa magazyn energii, oraz jak wygląda budowa magazynu energii? Kwestie te zostaną omówione w niniejszym artykule. 

Warto przybliżyć działanie omawianego magazynu energii. Wbrew temu, co może się wydawać, takie magazyny nie są nowością, a pierwsze prototypy wykorzystujące przechowywanie energii powstawały już sto lat temu. Jak działa magazyn energii? Sposób jego działania jest dość prosty – posiadana instalacja fotowoltaiczna wytwarza energię elektryczną, a następnie przesyłana jest ona do akumulatorów (rzadziej stosowane są baterie), które zachowują ją pod postacią substancji chemicznej. Po jej przekształceniu ponownie staje się ona energią elektryczną, z której można korzystać. Krótko mówiąc, magazyn energii działa w ten sposób, że pozwala na gromadzenie prądu. W momencie, gdy instalacja fotowoltaiczna wyprodukuje nadwyżkę energii, zostanie ona zgromadzona w magazynie. Z takiej formy magazynowania korzystamy np. w telefonach komórkowych, które posiadają akumulatory litowo-jonowe. Dla prosumentów stanowi on rozsądne wyjście awaryjne w sytuacji awarii dystrybucyjnej, a także dodatkowe zabezpieczenie, w związku z wprowadzanymi zmianami w zasadach dotyczących prosumentów fotowoltaiki. Zmieni się całkowicie model prosumencki, co wpłynie na wzmożone zainteresowanie magazynami energii, co już dziś prognozują specjaliści.

Budowa magazynu energii 

Warto wspomnieć kilka słów także na temat budowy omawianych magazynów energii. Budowa magazynu energii nie jest skomplikowana. Najczęściej magazyny takie zbudowane są z ogniw litowo-jonowych, które obecnie stanowią jedne z najbardziej wydajnych dostępnych na rynku. Jeśli chodzi o pojemność baterii, to można wybierać spośród dostępnych opcji – od kWh do 10 kWh. Większe magazyny, które mają gromadzić spore ilości energii, mogą mieć także wyjątkowo większe baterie. Ich wielkość uzależniona jest oczywiście od tego, ile akumulatorów ma powstać w magazynie, i w jakim miejscu będą wykorzystywane. W zależności od tego, czy budowa magazynu energii dotyczy gospodarstwa domowego, czy też rolnego, albo wielkiego przedsiębiorstwa, magazyn może być mały, albo może stanowić sporych rozmiarów budynek. Przykładem może być magazyn energii wybudowany przy farmie wiatrowej w Bystrej, w który zainwestowały spółki energetyczne. Jest to jeden z największych magazynów energii o mocy 6 MW i pojemności 27 MWh. Został on przekazany do użytkowania po testach w kwietniu 2021 roku. Budowa magazynu energii jest prosta. W małych zadaszonych budynkach umieszcza się akumulatory, które gromadzą nadwyżki energii. Podkreślić należy także istotny fakt, że magazyn energii może być także przeznaczony dla domu jednorodzinnego, stanowiąc wsparcie w sytuacji utraty prądu. Wówczas może to być nawet niewielkich rozmiarów skrzynka o mocy 5 kw, która nie zajmie sporo miejsca. 

Jak działa magazyn energii - poznaj jego budowę i sposób działania

Sposób działania magazynu energii – poznaj szczegóły

W jaki sposób zbudowany jest magazyn energii, a także jak on działa omówiono na początku artykułu. Warto wejść w szczegóły jego działania, by wiedzieć, co brać pod uwagę przy budowie własnego magazynu. Sposób działania magazynu energii i jego cechy uzależnione są w dużej mierze od tego, jakie oczekiwania ma konsument względem magazynu energii. Jednym z ważniejszych elementów magazynu przekładających się również na jego opłacalność Określa on, ile środków należy przeznaczyć na zmagazynowanie 1 kWh energii. Drugi niezwykle ważny element to tzw. gęstość przechowywanej energii. Dzięki niej można prognozować, jaką ilość energii można gromadzić w jednym litrze, lub też kilogramie objętości posiadanego magazynu. Wniosek, jaki płynie z podkreślonych właściwości magazynu energii, jest taki, że im niższy koszt i wyższa gęstość, tym rozwiązanie będzie bardziej opłacalne. Magazyn energii może być kinetyczny, bateryjny (najprostszy i najpopularniejszy), a także termiczny. Omawiany magazyn może działać przy domu, gromadząc energię z paneli fotowoltaicznych. Magazynowanie prądu w sieci coraz częściej spotyka się z problemami, ze względu na wadliwy system opustów. W takim przypadku magazyn energii zapewnia gwarancję posiadania prądu, chroniąc posiadacza przed utratą energii w sytuacji awarii. Coraz częściej decydują się niego posiadacze domów jednorodzinnych, którzy chcą się zabezpieczyć przed ewentualnymi brakami prądu. Takie magazyny z powodzeniem stosuje się także w gospodarstwach rolnych, oraz wielkich przedsiębiorstwach. Są to miejsca, które nie mogą sobie pozwolić na żadne przerwy w dostawie prądu, więc najczęściej sięgają po stacjonarne magazyny energii. Wówczas zasilanie nie zostanie wyłączone nawet w przypadku większej awarii, a ponadto, urządzenie będzie mogło efektywnie kontrolować moc, w razie niestabilnej pracy paneli fotowoltaicznych. Sposób działania magazynu energii zapewnia mu niesamowitą wydajność nawet do ponad 20 lat pracy. Ponadto zabezpiecza prosumentów przed utratą prądu w momentach awarii dystrybucyjnych i posiada bardzo wiele innych korzyści.

Jak widać, magazyn energii może być bardzo dobrym rozwiązaniem. Podkreślić warto także fakt, że w momencie wejście w życie przepisów dotyczących funkcjonowania modelu prosumenckiego, inwestycja w magazyn energii stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Podkreśliła to nawet Polska Izba Magazynowania Energii. Eksperci podkreślają, że nastąpi intensywny wzrost zainteresowania magazynami energii i stanie się to opłacalną i stabilniejszą alternatywą. Dlatego warto już dziś rozejrzeć się za najlepszym magazynem energii dla swojego domu, czy gospodarstwa rolnego. Poszukując najlepszego dla siebie magazynu energii, warto zajrzeć na szeroką gamę ofert proponowanych przez producentów polecanych na naszej stronie. Warto zadbać o swoje bezpieczeństwo energetyczne i stabilność. Może to znacznie ułatwić wyposażenie się w magazyn energii, którego działanie omówiono w artykule. 

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.