Magazyny energii dofinansowanie

Magazyny energii dofinansowanie

Wszyscy czytelnicy naszego bloga wiedzą już, że magazyny energii to urządzenia potencjalnie pozwalające zwykłemu prosumentowi na pełną niezależność energetyczną. Przechowując w nich nadwyżki wyprodukowanej przez panele słoneczne energii elektrycznej do późniejszego wykorzystania (zamiast oddawać je natychmiast po wyprodukowaniu do sieci) możesz całą wyprodukowaną przez siebie elektryczność zużyć na swoje potrzeby. Tym samym możesz też zużyć odpowiednio mniej drogiego (i coraz droższego) prądu, dostarczanego Ci przez elektrownię.

Zmiany w polityce Unii Europejskiej (dążenie do wprowadzenia tzw. Zielonego Ładu, skutkującego w najbliższej perspektywie wzrostem cen energii) i w polskim prawie (zapowiadane zmiany w systemie rozliczeń prosumentów najprawdopodobniej poskutkują znaczącym zmniejszeniem opłacalności instalacji fotowoltaicznych) sprawiają, że dążenie do osobistej niezależności energetycznej przestaje być mrzonką i fantastycznym kaprysem, a staje się logicznym dążeniem każdej osoby, która nie chce, aby jej budżet domowy został bez reszty zdominowany przez rachunki za prąd. Co może więc powstrzymać prosumenta, dążącego do pełnej wolności od nieprzewidywalnych decyzji polityków i drastycznych wzrostów cen prądu?

Koszt zakupu i instalacji magazynu energii. Nie owijajmy w bawełnę: jest to urządzenie drogie.

Ile kosztuje magazyn energii?

Co oczywiste, magazyny energii znacząco różnią się od siebie parametrami a co za tym idzie ceną. 

Poniżej podajemy orientacyjne koszty zakupu. Magazyn o pojemności 5 kWh, zapewniający zasilanie domu na kilka lub kilkanaście godzin, kosztuje od 6.000 do do 10.000 złotych. Magazyn większy – o pojemności ponad 7 kWh – kosztuje już 20.000 – 50.000 złotych!

Tak wysokie ceny sprawiają, że większość polskich właścicieli instalacji fotowoltaicznych z dystansem podchodzi do pomysłu zakupu magazynu energii. Czy jednak magazyny energii na zawsze pozostaną poza zasięgiem przeciętnego polskiego prosumenta? Najprawdopodobniej nie.

Jak pokazują dane z rynku niemieckiego, cena magazynów energii u naszych zachodnich sąsiadów stale spada od 2016 r. Obecne ceny magazynów energii w Niemczech są już o 40% niższe, niż ceny tych samych urządzeń sprzed 5 lat!

Przyczyną tak ogromnego spadku cen magazynów energii jest stały wzrost ich sprzedaży. Zważywszy na to, że Niemcy to kraj o wiele bardziej zaawansowany niż Polska w zielonej rewolucji, zasadnie można przypuszczać, że podobny spadek cen magazynów energii nastąpi wkrótce także w naszym kraju.

Magazyny energii dofinansowanie

Magazyny energii dotacja

Spodziewany spadek cen magazynów energii to niejedyny czynnik, który w najbliższym czasie powinien sprawić, że zakup tych urządzeń stanie się możliwy dla dużo większej liczby prosumentów!

Czynnikiem znacząco obniżającym zaporowy początkowy koszt inwestycji w magazyn energii będą dotacje na zakup tych urządzeń.

Magazyny energii dofinansowanie w 2022 r. – kto i na jakich warunkach je otrzyma?

Dotacje, jakie polscy prosumenci będą mogli otrzymać na zakup magazynów energii, będą pochodziły z trzech źródeł:

  • Rządowego programu Mój Prąd 4.0 – to prawdopodobnie te właśnie dotacje odegrają kluczową rolę w rozwoju polskiego rynku magazynów energii. Niestety, wciąż nie są znane szczegółowe informacje dotyczące budżetu tego programu, jak również warunków, jakie będą musiały spełnić osoby zainteresowane skorzystaniem z niego. Nie wiadomo także, czy będzie on adresowany jedynie do prosumentów prywatnych, czy może również  do firm-prosumentów.
  • Fundusz Modernizacyjny – zarządzany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej unijny fundusz ma na celu finansowanie inwestycji w odnawialne źródła energii, poprawę efektywności energetycznej, modernizację sieci energetycznych, dekarbonizację oraz magazynowanie energii. Beneficjentami środków z tego funduszu nie będą co prawda prosumenci prywatni (z jego środków finansowane będą wielkie magazyny energii operatorów systemu dystrybucji) jednak przeznaczenie dużej ilości pieniędzy unijnych (do 2030 r. Polska ma w ramach tego programu uzyskać około 30 mld zł!) na inwestycje w magazyny energii powinno spowodować intensywny rozwój ich rynku, skutkujący spadkiem cen.
  • Agroenergia – program dofinansowujący inwestycje w systemy magazynowania energii w gospodarstwach rolnych. Zainstalowane w nich systemy fotowoltaiczne posiadają zazwyczaj dużo większą moc niż instalacje właścicieli domów jednorodzinnych. Zastosowanie magazynów energii współpracujących z fotowoltaiką miałoby więc dla rolników- prosumentów o wiele większe znaczenie! Niestety, środki, jakimi w roku 2022 ma dysponować program Agroenergia, to jedynie 200 mln zł. Pozostaje mieć nadzieję, że w następnych latach budżet tego programu zostanie zwiększony.

Jak wysokich dotacji mogą spodziewać się pojedynczy prosumenci?

Choć wciąż nie są znane wszystkie szczegóły, to Ireneusz Zyska, wiceminister Klimatu i Środowiska, a także pełnomocnik rządu do spraw OZE, na konferencji prasowej w czerwcu 2021 stwierdził, że wysokość dopłat do zakupu magazynów energii będzie oscylować w granicach od 25 do 50% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Oznaczałoby to, że dotację będzie można przeznaczyć nie tylko na zakup magazynu energii, ale także na koszta jego instalacji (obejmujące np. opracowanie projektu systemu magazynowania energii, przygotowanie wniosku o wydanie warunków przyłączeniowych, itp.).

Magazyny energii dofinansowanie


Magazyn energii zwrot z inwestycji

Czy warto zakupić magazyn energii? Jaki jest potencjalny zwrot z tej inwestycji?

Niezależnie od kosztu instalacji, inwestycja w magazyn energii powinna się nam zwrócić po ok. 10 latach. Zważywszy na to, że gwarantowany przez producenta czas pracy baterii prywatnego akumulatora to w większości przypadków ok. 15 lat, oznacza to, że w czasie całego okresu użytkowania magazyn energii nie tylko się nam w całości zwróci, ale pozwoli nam także zarobić pieniądze! Ile? Wedle szacunków ekspertów instalacja magazynu energii powoduje spadek rocznych kosztów elektryczności na poziomie 8% w porównaniu z tradycyjną instalacją fotowoltaiczną.

Opłacalność magazynu energii rośnie z każdym rokiem. Jest to nieuniknione przy obecnych założeniach polityki energetycznej UE, która będzje powodować stały wzrost cen prądu. Ze względu na wysoką cenę magazynów energii, już teraz konieczne stało się wprowadzenie szeroko zakrojonych programów dotacji na ich zakup.

Bez względu na to, czy już jesteś prosumentem, czy dopiero się nad tym zastanawiasz, warto, abyś zapoznał się dokładnie z magazynami energii i ich potencjalną opłacalnością. Na naszej stronie znajdziesz wiele przydatnych informacji na ich temat oraz prezentacje wielu różnych modeli znanych producentów. Czas zacząć zgłębiać temat!

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.