Jaki magazyn energii do domu

Jaki magazyn energii do domu?

Magazyny energii to coraz częściej wybierane innowacje przeznaczone do instalacji fotowoltaicznych. Są to odpowiednie akumulatory, które przechowują nadprodukowaną energię elektryczną bez konieczności oddawania jej do dostawcy. Dodatkowo w 2022 roku mają one zostać objęte dofinansowaniem w związku ze zmianami w rządowym programie Mój Prąd. To sprawia, iż rozwiązania te zyskują na popularności. Magazyny energii pozwalają odpowiednio przechowywać energię oraz wykorzystać ją podczas zwiększonego zapotrzebowania lub przerw w dostawach. Dzięki temu cała inwestycja jest zdecydowanie korzystniejsza dla inwestora. Jednak tak jak w przypadku instalacji fotowoltaicznych niezbędne jest odpowiednie dopasowanie magazynu energii do danego przypadku. Jak dobrać odpowiednią pojemność do zapotrzebowania? Odpowiadamy.

Jak dopasować magazyn energii do zapotrzebowania?

Wielu użytkowników fotowoltaiki wychodzi z nieprawidłowego założenia, które mówi, iż pojemność magazynu energii należ dobrać do posiadanej mocy instalacji. Jest to stwierdzenie nie do końca precyzyjne, ponieważ nie pozwala ono w pełni dopasować odpowiedniego magazynu do indywidualnych potrzeb i zapotrzebowania danego gospodarstwa domowego. To z kolei zwiększa koszty związane z późniejszą eksploatacją.

Wartość pojemności magazynu energii może równać się mocy fotowoltaiki, ale nie musi. Może być on odpowiednio mniejszy lub większy. Jest tak ponieważ obliczanie pojemności instalacji powinno odbyć się po określeniu ilości urządzeń połączonych do danego magazynu oraz ich zużycia energii. Po zsumowaniu ich mocy możemy określić rzeczywistą wartość poboru energii i na tej podstawie dopasować odpowiednią pojemność magazynu energii, która często może równać się mocy fotowoltaiki ale nie jest to regułą. Postaramy dokładniej przyjrzeć się wybranym pojemnościom magazynów energii i dopasować je odpowiednio do danych obiektów z uwzględnieniem mocy, zapotrzebowania oraz innych indywidualnych czynników.

Jaki magazyn energii do domu

Magazyn energii 5 kw

Magazyn energii 5 kw to odpowiednie rozwiązanie w przypadku standardowych gospodarstw domowych odnotowujących zapotrzebowanie na energię elektryczną w granicach 4-6 kWh. Tak najczęściej wygląda zużycie w tradycyjnej czteroosobowej rodzinie, jednak nie jest to regułą. W ogólnym rozliczeniu należy liczyć się z kosztami oscylującymi w granicach 15 tys. zł za całą inwestycję. Niemniej jednak ceny te mogą ulec zmianie, w zależności od wyboru dodatkowych rozwiązań czy odpowiedniego realizatora. Są to bowiem koszty w pełni uśrednione. Związane jest to również z ogólnie przyjętymi wartościami wytwórczymi danej instalacji fotowoltaicznej. 

Fotowoltaika o mocy 5 kW wytwarza w rozliczeniu rocznym około 5 000 kWh. Nie jest to jednak stała wartość, ponieważ najczęściej jest ona uzależniona od wielu czynników, dlatego też przyjmujemy jej średnią wartość. Ze względu na zmienne oraz dany pobór mocy w tym przypadku magazyn energii 5 kW będzie odpowiednim rozwiązaniem.

Magazyn energii 10kw

Magazyn energii 10 kW będzie najefektywniejszym rozwiązaniem w przypadku instalacji fotowoltaicznych o wartości 7-9 kWp. To tutaj w pełni zaspokoi zmienne zużycie energii elektrycznej, a przechowywane w tym miejscu ewentualne nadwyżki energetyczne możemy przeznaczyć na zasilanie dodatkowych sprzętów i maszyn, a także wykorzystać energię w sytuacji problemów z dostawami prądu. Jednak są to w pełni szacunkowe wartości, które powinny zostać dobrane odpowiednio do zapotrzebowania na energię elektryczną.

Obecnie cena magazynu energii o wartości 10 kWh wynosi odpowiednio ponad 25 tys. zł. Stąd też często zainteresowani użytkownicy rezygnują z zakupu magazynu energii o tej pojemności ze względu na wysokie koszty inwestycyjne. Jednak ze względu na zapowiadane zmiany mogą oni liczyć na znaczny spadek ceny dzięki możliwościom dofinansowania z programu Mój Prąd. Dodatkowo tak jak w przypadku większości innowacji rynkowych ich cena również spadnie w dłuższej perspektywie czasu.

Magazyn energii 20kw

Magazyn energii 20 kW to odpowiednie rozwiązanie dla gospodarstw o największym zapotrzebowaniu na energię, lub w przypadku przedsiębiorstw. Pozwala on na zmagazynowanie znacznej wartości energii elektrycznej oraz jej wykorzystanie w razie przerw w dostawach prądu, dzięki czemu rozwiązanie to uniezależnia dany obiekt od wszelkich zmiennych i sytuacji. Tak duże magazyny energii wymagają odpowiednich szacunków dla zapotrzebowania. Koszty orientacyjne zakupu magazynu o tej wielkości oscyluje w granicach 50 tys. zł. 

Jednak zastanawiając się nad wyborem tego rozwiązania warto również wspomnieć o nowych regulacjach prawnych, które dotyczą zmian w użytkowaniu magazynów energii. Dzięki tym przepisom obowiązkowa jest konieczność posiadania koncesji w przypadku właścicieli akumulatorów o większej pojemności- powyżej 10 kW. Dlatego też decydując się na zakup magazynu energii 20 kW warto mieć ten aspekt na uwadze.

Jaki magazyn energii do domu

Czy warto zdecydować się na wybór domowego magazynu energii?

Pomimo znacznego zainteresowania tymi inwestycjami w dalszym ciągu wielu użytkowników obawia się niskiej skuteczności czy nieopłacalności tych rozwiązań. Nic bardziej mylnego. Decydując się na własny magazyn energii możemy w pełni uniezależnić się od nieustannie zmiennych taryf prądu, a także pozwolić sobie na nieograniczone możliwości korzystania z energii elektrycznej, również w sytuacjach przerw w dostawach. To pozwala na zachowanie pełnej autonomiczności względem zmian wybranego dostawcy energii ale nie tylko. Warto jednak odpowiednio dopasować pojemność danego magazynu energii względem indywidualnego zapotrzebowania danego gospodarstwa domowego. Są to w pełni złożone kwestie, które wymagają kompleksowego przeanalizowania w zależności od tego, jakie dodatkowe urządzenia mają one zasilać czy ile realnej energii zostaje zużytej. Decydując się na podłączenie magazynu energii do fotowoltaiki warto zadbać o możliwości korzystania z awaryjnego zasilania, co pozwoli uniknąć wszelkich problemów z nieprawidłowymi rozliczaniami energii elektrycznej oraz pozwala na dowolne korzystanie z niej w razie awarii prądu.

Dlatego też jeśli szukasz sprawdzonej oferty magazynu energii zachęcamy do zapoznania się z naszymi propozycjami opublikowanymi na naszej stronie internetowej.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.