Magazyn energii fotowoltaika

Magazyn energii i fotowoltaika – jak połączyć te instalacje?

Magazyny energii w niedługim czasie mają szansę stać się nieodzownym elementem instalacji fotowoltaicznych. To nieuchronnie nadchodzące zmiany, które cechują się ogromną funkcjonalnością i przystępnością. Wykorzystując magazyny mamy możliwość właściwie rozdysponować wytworzoną energię bez konieczności oddawania jej do dystrybutora. Jednak to nie jedyne korzyści związane z tym rozwiązaniem. Czym jest magazyn energii, jak odpowiednio dopasować go do wybranej fotowoltaiki oraz co warto wiedzieć? Jak dobrać magazyn energii do fotowoltaiki? Odpowiadamy. 

Magazyn energii fotowoltaika

Zasady działania tych rozwiązań są bardzo proste. Magazyn energii przesyła nadprodukowaną energie wytworzoną przez fotowoltaikę do swoich akumulatorów, przechowując ją w postaci odpowiedniej substancji chemicznej, która zostaje oddana do ponownego użycia po przekształceniu jej na energię elektryczną. Dzięki temu mamy możliwość przechowywania całej wytworzonej przez instalacje energii o wybranej o nas pojemności, co z kolei pozwala nam w dowolny sposób wykorzystać energię bez straty jej wartości. Dlatego też magazyn energii fotowoltaika to wręcz komplementarne rozwiązanie, które pozwoli uzyskać wiele korzyści związanej z połączenia działania tych dwóch instalacji. Niemniej jednak ze względu na fakt, iż są to innowacyjne systemy, które potrzebują odpowiedniego przystosowania do fotowoltaiki, postaramy się im przyjrzeć nieco bliżej.

Magazyn energii fotowoltaika

Magazyn energii do fotowoltaiki

Wybierając magazyn energii do fotowoltaiki zyskujesz wiele korzyści, które odpowiednio zwiększają opłacalność całej inwestycji. To sposób na bezpieczne gromadzenie wyprodukowanej energii, bez obaw o żywotność baterii czy sprawność akumulatorów. Uzyskujemy tutaj wieloletnią gwarancję bezawaryjnej pracy urządzenia, co czyni to rozwiązanie zdecydowanie korzystniejsze. Dzięki temu rozwiązania te cieszą się coraz większą popularnością wśród użytkowników fotowoltaiki. 

Jednak decydując się na nie warto mieć na uwadze fakt, iż każdy magazyn energii w celu podłączenia do wybranej instalacji fotowoltaicznej potrzebuje zastosowania dodatkowego falownika, który odbierze prąd nadprodukowany z fotowoltaiki oraz przekaże ją do akumulatorów. Tam z kolei będzie on przechowywany oraz przesyłany do użytku w momencie, w którym produkcja energii będzie mniejsza. To w prosty sposób obrazuje system działania oraz niezależność względem sieci energetycznej.

Jak dobrać magazyn energii do fotowoltaiki?

Jak dobrać magazyn energii do fotowoltaiki? Czy każdy magazyn energii do każdej fotowoltaiki będzie odpowiednim rozwiązaniem? Zdecydowanie nie, bowiem zgodnie z zasadą każdy magazyn będzie pasował do dowolnej fotowoltaiki, jednak w niektórych sytuacjach będzie on wymagał do podłączenia dodatkowych rozwiązań. 

Chcąc zastosować połączenie magazyn energii fotowoltaika mamy zazwyczaj dwie możliwości. Pierwsza z nich przewiduje wybranie odpowiedniego magazynu energii już podczas montażu fotowoltaiki, co pozwala na zastosowanie jednego wspólnego falownika. Jednak o wiele bardziej skomplikowana sytuacja ma miejsce w sytuacji, w której chcemy dobrać odpowiednie akumulatory do istniejącej już instalacji fotowoltaicznej. W tym miejscu konieczne jest dokupienie odpowiednich urządzeń.

Koszty inwestycyjne z tym związane będą jednak zdecydowanie wyższe ze względu na konieczność instalacji falownika, który będzie odpowiedni w tym przypadku- czyli pasujący do falownika. Jednak jest to konieczny aspekt, który pozwoli nam korzystać z nieograniczonych możliwości tych urządzeń. 

Co więc jest potrzebne, aby móc podłączyć magazyn energii do już istniejącej fotowoltaiki? Konieczny jest zakup dodatkowych elementów,  takich jak między innymi:

  • odpowiednio dopasowany akumulator (zarówno pod względem pojemności jak i mocy),
  • inwerter hamujący przeładowanie baterii oraz cofanie się energii z akumulatora do fotowoltaiki,
  • falownik wyspowy, który pozwoli odłączyć się od sieci i umożliwi pracę podczas przerw w dostawie energii do sieci.

Wielu użytkowników zastanawia się również, czy warto decydować się na zakup falownika hybrydowego na przyszłość- już podczas instalacji fotowoltaiki. Jest to dość problematyczna kwestia, ponieważ możliwe jest wystąpienie problemów z kompatybilnością baterii względem instalacji, ze względu na nieustanne zmiany w obrębie rynku. Technologie na bieżąco ulegają zmianie, dzięki czemu warto modyfikować instalację fotowoltaiczną podczas montażu magazynu energii. Kupowanie hybrydowego falownika na zaś po kilku latach może okazać się niepotrzebną inwestycją. 

Czy warto zdecydować się na fotowoltaikę połączoną z magazynem energii?

Inwestycje wykorzystujące odnawialne źródła energii pozwalają znacznie zaoszczędzić na comiesięcznych rachunkach oraz uzyskać wiele korzyści, szczególnie widocznych w dłuższej perspektywie czasu. Magazyn energii fotowoltaika pozwalają zwiększyć możliwości auto konsumpcji energii elektrycznej bez negatywnego odbicia się na kwestiach finansowych i comiesięcznych rachunkach. Dlatego też rozwiązania te są tak bardzo polecane przez ich użytkowników, którzy mogą korzystać z dowolnej ilości urządzeń i systemów elektrycznych, bez obaw o ich zużycie czy domowe finanse. To pełna niezależność względem zmiennych taryf prądu oraz nieustających zmian w obrębie rozliczeń instalacji fotowoltaicznych. Wybierając to połączenie mamy gwarancję najwyższego zadowolenia z wykorzystywania odnawialnych źródeł energii. Są to rozwiązania również w pełni przyjazne dla środowiska naturalnego, bez negatywnych aspektów. Nadprodukowaną energię z fotowoltaiki możemy przechowywać w akumulatorach i wykorzystywać w sytuacji zwiększonego zapotrzebowania. To pozwala na zachowanie właściwego poziomu zasilania dla wszystkich urządzeń elektrycznych. 

Jeśli posiadasz własną fotowoltaikę lub rozważasz jej zakup, koniecznie przemyśl każdy aspekt związany z dopasowaniem magazynu energii oraz wybierz pomoc sprawdzonego realizatora. To ogromny krok w stronę oszczędności i nieograniczonych korzyści wynikających z możliwości pełnego wykorzystywania wytworzonej energii. Jeśli szukasz interesującej Cię oferty serdecznie zapraszamy do zapoznania się z propozycjami wielu firm opublikowanych na naszej stronie internetowej. 

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.